Co powoduje dreszcze podczas słuchania muzyki?

Czy kiedykolwiek słuchając jakiejś piosenki, czułeś mrowienie, dreszcze lub gęsią skórkę? Może nawet zauważyłeś przypływ euforii związany z tymi przyjemnymi doznaniami na skórze. Jeśli tak, to nie jesteś jedyny! Jest to dość powszechne zjawisko.

Jak dużo wiemy o dreszczach?

Podobnie jak w przypadku wszystkiego innego, co dotyczy naszych skomplikowanych mózgów, społeczność naukowa jest daleka od ustalenia ostatecznej prawdy na temat dreszczy. Przeprowadzono wiele badań i obecnie mamy dostęp do szerokiego zakresu danych, ale zjawisko to jest tak subiektywne i zmienne w zależności od jednostki. Naukowcy i psychologowie zdołali jednak wyodrębnić pewne powtarzające się tendencje i przyczyny, testując dużą liczbę osób o różnych cechach osobowości i przebywających w różnych środowiskach.

Czym są dreszcze muzyczne?

W rzeczywistości mogą się one ujawniać nie tylko podczas słuchania muzyki, ale także podczas oglądania dzieł sztuki w ogóle, takich jak piękny obraz czy poruszająca scena filmowa. Emocjonalna i intensywna muzyka jest jednak z pewnością jednym z najbardziej wywołujących je faktów.

Naukowo rzecz ujmując, dreszcze są psychofizjologiczną reakcją na bodziec słuchowy lub wzrokowy, wywoływaną przez układ nagrody w mózgu. Reakcje te są często określane jako pozytywne, z miłym uczuciem psychologicznym i przyjemnym mrowieniem lub dreszczami na skórze i rozszerzeniem źrenic.  Zjawisko to różni się w zależności od osoby, ponieważ każda reakcja jest całkowicie unikalna. Dreszcze mogą trwać przez niewielki okres czasu lub dłużej. Chcesz poznać więcej unikalnych ciekawostek o funkcjonowaniu ciała człowieka? Bezzwłocznie odsyłamy na stronę https://piekni.pl

Może występować tylko jedna specyficzna reakcja lub wiele reakcji. W większości przypadków przyczyny tego zjawiska różnią się w zależności od osoby. Reakcje mogą być także wzmacniane przez określone warunki środowiskowe, np. niskie temperatury. Dreszcze wydają się być zjawiskiem bardzo powszechnym, ponieważ badania sugerują, że mogą dotyczyć od 55 do 86% populacji.

Co powoduje dreszcze podczas słuchania muzyki?

Istnieje kilka rozpoznawalnych wzorców w danym utworze muzycznym, które mogą aktywnie wywoływać dreszcze. Na przykład, gdy utwór nie spełnia oczekiwań słuchacza lub gdy głośność staje się coraz większa.

Zmienność rytmiczna, harmoniczna lub melodyczna, której nie spodziewamy się, może również wywołać dreszczyk emocji. Innym czynnikiem wyzwalającym jest zmiana częstotliwości lub amplitudy.

Ogólnie rzecz biorąc, kiedy muzyka wyzwala w nas określoną emocję, być może taką, z którą w danym momencie szczególnie się identyfikujemy, możemy odczuwać dreszcz, będący rodzajem empatycznej reakcji.

Czy jesteś zakochany? Melodyjna ballada miłosna z dużym prawdopodobieństwem wywoła u Ciebie gęsią skórkę, być może przypominając  o ukochanej osobie.