Dlaczego warto grać na instrumentach?

W każdym wieku można rozpocząć granie na instrumencie. Nie ma tutaj znaczenia wiek, płeć czy miejsce zamieszkania. Można powiedzieć, że granie mamy we krwi. Od dawnych czasów ludzie chętnie korzystali z muzyki nie tylko w celach rytualnych, ale także rozrywkowych. Dlaczego zatem warto i dzisiaj nauczyć się grać?

Poprawa koncentracji i pamięci

Dzięki regularnej grze na instrumencie możemy poprawić działanie naszego mózgu. Uczymy się bowiem wykonywać kilka rzeczy na raz: czytamy nuty, gramy. Angażujemy zatem kilka zmysłów na raz. Poza tym pozwala nam to pracować nad lepszą koordynacją ruchów.

Lepsza praca mózgu

Nawet pierwsze lekcje gry na instrumencie mogą już wiele dla nas zrobić. Dzięki temu poprawiamy prace naszego mózgu i możemy osiągać o wiele lepsze wyniki w nauce (bez względu na to, czy chodzi o przedmioty ścisłe czy humanistyczne).

Gra na instrumencie jest odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Poprawia to nasz poziom inteligencji nawet o 7 pkt. Jest to związane z tym, że podczas odbierania muzyki obie półkule mózgu są aktywowane.

Lepsza cierpliwość i opanowanie

Przyznajmy szczerze, że nauka choćby jednego utworu to nie jedna godzina nauki, ale wiele godzin, które spędzamy na powtarzaniu ciągle tych samych akordów. Tylko dzięki temu możemy się rozwijać w tej umiejętności. A im więcej wytrwałości i cierpliwości tutaj wykażemy, tym więcej będziemy mieli jej normalnie w życiu.

Muzyka jako terapia

Okazuje się też, że muzyka ogólnie dobrze działa na nasze zdrowie np. przydaje się osobom po udarze, w leczeniu depresji, nerwicy i innych zaburzeń psychicznych. Poza tym pomaga łagodzić stres, który jest plaga obecnych czasów.

Podsumowanie

Muzyka jest nieodłącznym elementem naszego życia. Poza tym sprawia nam ogrom radości, a do tego daje nam wiele korzyści, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Warto zatem przynajmniej zacząć uczyć się grać na wybranym instrumencie.

Źródło: https://muzykaonline.pl/