Jak naprawić wypaczone płyty winylowe?

Istnieją trzy sposoby naprawienia wypaczonej płyty winylowej. Można to zrobić, wywierając nacisk na płytę winylową za pomocą ciężaru. Innym sposobem jest użycie ciepła i nacisku. Ostatnim sposobem jest zakup urządzenia, które zrobi to za Ciebie.

Opcja 1: Użycie siły nacisku

Najłatwiejszym, ale i najdłuższym sposobem naprawy wypaczonej płyty winylowej jest poddanie jej działaniu nacisku.

Jak donosi portal haloczestochowa.pl jest to najtańszy sposób, ale i zdecydowanie najdłuższy. Trzeba będzie odczekać co najmniej kilka dni, a nawet tygodni. Celem tej metody jest wykorzystanie czystego nacisku ciężarka do rozprostowania i wyprostowania krzywizn na płycie.

Aby wykonać tę metodę prawidłowo, potrzebne są duże, ciężkie przedmioty, których powierzchnia jest na tyle duża, że obejmuje całą płytę (np. naprawdę duże książki). Jeśli nie masz takich przedmiotów lub nie chcesz ich używać, zawsze możesz użyć dwóch kawałków szkła, lub innych płaskich powierzchni. Szkło jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli uda Ci się je znaleźć – jest niedrogie, tanie i ma wszystkie cechy, których szukasz.

Oto kolejne kroki:

  • Wytrzyj płytę, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.
  • Umieść płytę w papierowym etui lub pomiędzy dwoma papierami – nie używaj plastiku.

Należy pamiętać, że podczas obciążania należy przykryć całą płytę, ponieważ przy niewłaściwym obciążeniu można ją bardzo łatwo złamać.

Opcja 2: Nacisk i ciepło

Innym sposobem naprawienia wypaczonej płyty jest zastosowanie ciśnienia i ciepła. W ten sposób można uzyskać rezultaty w ciągu kilku minut, a nie dni, ale ponieważ w grę wchodzi ciepło, należy zachować ostrożność, aby nie stopić płyty tak, by nie nadawała się do użytku.

Potrzebne będą dwie szklane płyty, kilka papierowych rękawów, tektura i piekarnik. Podobnie jak w przypadku poprzedniej opcji, przed umieszczeniem płyt w papierowych rękawach i między szklanymi płytami należy je oczyścić.

Kroki:

  • Wyczyść płytę
  • Wyczyść szklane płyty
  • Umieść płytę w papierowym etui (zdecydowanie nie używaj plastiku!)
  • Włóż szklane płyty do piekarnika nagrzanego do temperatury około 70 stopni Celsjusza.
  • Trzymaj płyty szklane w środku, aż się nagrzeją
  • Wyjmij je i umieść płyty winylowe między szklanymi płytami na tak długo, jak długo szkło będzie musiało ostygnąć do temperatury pokojowej i voila! Powtórzyć proces, jeśli wypaczenia są większe.

Można też spotkać się z opinią, że niektórzy wkładają płyty do piekarnika razem ze szkłem, ale jest to bardziej ryzykowny sposób na odkształcenie płyt.

Opcja 3: Kupno maszyny

Jeśli nie chcesz zaprzątać sobie głowy samodzielnymi sposobami zapobiegania uszkodzeniom płyt, zawsze możesz skorzystać z profesjonalnych rozwiązań. Niewielkie odkształcenia płyt można jednak łatwo usunąć w domu, ponieważ nie są one wielkim problemem.

W rozwiązaniu problemu wypaczenia może pomóc kilka różnych urządzeń, z których większość działa na tych samych zasadach, co wymienione powyżej, wykorzystując ciepło i ciśnienie. Problem z nimi polega na tym, że są naprawdę drogie.