Czym jest muzyka Indie?

Mianem muzyki indie (skrót od „independent music”),po polsku „muzyka niezależna” określa się muzykę, która jest produkowana niezależnie od dużych komercyjnych wytwórni płytowych. Z drugiej strony, termin „indie” jest często używany do określenia gatunku muzyki indie rock, który niekoniecznie jest niezależny.

Czy termin „indie” jest zbyt ogólny lub źle rozumiany?

Termin „muzyka niezależna” ma obecnie bardzo niejednoznaczne znaczenie, ponieważ może odnosić się zarówno do artystów niezależnych, jak i tych należących do gatunku indie rock. Artyści niezależni coraz częściej używają terminu „independent” zamiast skróconej wersji, aby zmniejszyć zamieszanie.

Popularni artyści indie

W tym przypadku mówimy o indie rocku. Poniżej wymieniono kilka bardzo popularnych zespołów indie rockowych. Oczywiście, wiele zespołów inspiruje się różnymi gatunkami, a indie rock jest stosunkowo szerokim gatunkiem o różnych stylach.

W latach 2000. pojawił się gatunek indie rocka garażowego, z takimi zespołami, jak The White Stripes, Yeah Yeah Yeahs, The Strokes i Arctic Monkeys. W latach 90. pojawiły się Smashing Pumpkins, Sonic Youth i Pavement. W latach 80. muzyce indie rockowej przewodzili R.E.M., The Pixies, The Smiths i The Fall. Oczywiście, nie jest to lista ostateczna. Bardziej kompletna lista popularnych artystów indie rockowych wykraczałaby poza ramy tego artykułu!

Czy cała muzyka indie brzmi tak samo?

Muzyka indie jest niezwykle zróżnicowana i obejmuje wiele różnych gatunków, dlatego style i brzmienie muzyki bardzo się różnią. Muzyka indie rockowa również nie brzmi tak samo. Zespoły w ramach tego gatunku często używają tych samych instrumentów, ale style różnią się znacznie w zależności od gatunku. Dobra muzyka wprawia nas w doskonały humor. Sprawdź więcej zabawnych materiałów dostępnych na stronie: www.humorum.pl

Nasze wyobrażenie o muzyce indie rockowej jest ograniczone do zespołów, z którymi mieliśmy styczność. Oczywiście, wiele z większych grup indie rockowych wpłynęło na kształtowanie się nowych artystów w określonym brzmieniu, jednak gatunek ten nadal obejmuje wiele różnych stylów.

Dlaczego niezależne przeboje są teraz bardziej powszechne niż kiedykolwiek?

W świecie muzyki pop czasami trudno jest odróżnić, czy muzyka pochodzi z dużej, czy z niezależnej wytwórni. Dzieje się tak po części dlatego, że Internet wyrównał nieco szanse między wytwórniami niezależnymi a dużymi, choć te ostatnie wciąż mają dużo większą władzę.

Na przykład piosenka „Old Town Road” zdobyła popularność dzięki serwisowi TikTok. W przeszłości przypadki, w których niezależne utwory i albumy zdobywały szczyty list przebojów, były rzadsze. Ponieważ kanały promocyjne były ograniczone i wymagały ogromnych nakładów finansowych, płyty niezależne miały ograniczony zasięg masowy. Bardzo trudno było wypuścić piosenkę na rynek i sprawić, by stała się viralem.